מה שצריך לדעת על ירושת משק חקלאי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב צרו איתנו קשר

משק חקלאי הוא נכס מורכב, שאופן ההורשה שלו שונה מאופן הורשת נכס נדל"ן רגיל. הורשת משק חקלאי כפופה להוראות חוק הירושה, להסכם החכירה בין המוריש לרשות מקרקעי ישראל, ולנוהלי האגודה השיתופית שבה חבר המוריש.

למאמרים נוספים בנושא ירושות וצוואות: https://www.accordil.co.il/

 

מה קובע חוק הירושה?

סעיף 114 לחוק הירושה קובע, כי משק חקלאי הוא יחידה שחלוקתה היתה פוגעת בכושר קיומה כמשק חקלאי העשוי לפרנס משפחה חקלאית. לפיכך, המשק יימסר ליורש המוכן ומסוגל לקיימו, והוא יפצה את היורשים האחרים במידה ששווי המשק עולה על המגיע לו מן העיזבון.

 

הסכם החכירה עם מינהל מקרקעי ישראל

רוב הקרקעות החקלאיות בישראל נמצאות בבעלות המדינה ומושכרות לחקלאים באמצעות רשות מקרקעי ישראל.

כאשר חקלאי נפטר, ניתן להעביר את זכויות החכירה בקרקע ליורשים. הליך זה כפוף לאישור מנהל מקרקעי ישראל ומחייב הגשת מסמכים ספציפיים, לרבות תעודת פטירה, צו ירושה, ובקשה להעברת זכויות חכירה.

חשוב לציין, כי רשות מקרקעי ישראל רשאית להטיל תנאים מסוימים על העברת זכויות חכירה, כגון חובת המשך פעילות חקלאית או תשלום דמי חכירה שטרם נפרעו.

 

נוהלי האגודה השיתופית

בישראל, חקלאים רבים חברים באגודות שיתופיות חקלאיות, הממלאות תפקיד משמעותי בניהול קרקעות חקלאיות. כאשר יורשים חלקה של חקלאי, חיוני לעמוד בנהלים ובדרישות של האגודה השיתופית הרלוונטית. הדבר עשוי לכלול; קבלת אישור האגודה להעברת זכויות החברות והבטחת המשך השימוש בקרקע למטרות חקלאיות.

האגודה השיתופית רשאית גם להטיל אגרות וחיובים מסוימים הקשורים להעברת זכויות החברות, אשר ישולמו על ידי היורשים.

 

מיסוי ירושה

בישראל אין מס ירושה ספציפי. עם זאת, ישנן השלכות מס מסוימות שעלולות להתעורר בעת ירושת משק חקלאי. כך למשל, העברת זכויות חכירה עשויה לגרור מס רווחי הון, המוטל על עליית שווי זכויות החכירה מאז ניתנו במקור.

בנוסף, כל הכנסה שתתקבל מהקרקע בירושה, כגון דמי שכירות או ייצור חקלאי, תהיה חייבת במס. חשוב מאוד להתייעץ עם יועץ מס כדי להבין את נטל המס הפוטנציאלי ולתכנן צעדים בהתאם.

 

טיפים לירושת משק חקלאי

כדי למנוע סכסוכים בין היורשים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום הירושה לפני חלוקת המשק. עורך הדין יוכל לסייע לכם להבין את הזכויות והחובות שלכם בהתאם לחוק, להסכם החכירה ולכללי האגודה השיתופית. כמו כן מומלץ מאוד לפעול בהתאם לטיפים הבאים:

  • ערכו צוואה: צוואה היא הדרך הטובה ביותר להבטיח כי רצונכם באשר לעתיד המשק יובטח.
  • דברו עם היורשים האחרים: חשוב לדבר עם היורשים האחרים על עתיד המשק עוד בחייו של המוריש. כך תוכלו להגיע להסכמה על אופן הירושה ולמנוע סכסוכים בעתיד.
  • קחו בחשבון את כל הגורמים המשפיעים על ירושת המשק: בנוסף להוראות החוק, יש לקחת בחשבון גם את הוראות הסכם החכירה, נוהלי האגודה השיתופית, והרצונות של היורשים האחרים.

 

סיכום

ירושת משק חקלאי יכולה להיות תהליך מורכב שדורש תכנון מוקדם, עם היבטים משפטיים שונים שיש לקחת בחשבון. הבנת חוק הירושה, הסכם החכירה עם מנהל מקרקעי ישראל, נהלי האגודה השיתופית והשלכות המס האפשריות היא קריטית לשם התמודדות עם הליך הירושה. מומלץ מאוד לפנות לעורך דין העוסק בתחום הירושה כדי להבטיח כי ירושת המשק תתבצע בצורה חלקה ובלי סכסוכים מיותרים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב צרו איתנו קשר

המגזין המקיף ביותר עם כל המידע, ההמלצות והטיפים שצריך לגיל השלישי! התחילו ללמוד ולהנות ממידע ומאמרים מעניינים לגיל השלישי

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
גירושין

איך מתגרשים בגיל השלישי? (מדריך)

גירושין בגיל מבוגר, ראו עלייה משמעותית בשנים האחרונות. מאמר זה מסביר על הסיבות לגירושין בגיל מבוגר, על ההבדלים בהשוואה לגירושין בגיל צעיר, ומספק טיפים חשובים להתמודדות עם האתגרים הרגשיים והמעשיים שעלולים להתעורר בתקופה זו.

לקריאת המאמר »

ההתקדמות האחרונה בטכנולוגיית מכשירי שמיעה לקשישים

ככל שאנו מתבגרים, השמיעה שלנו מתחילה באופן טבעי לרדת, מה שמקשה על ליהנות משיחות, מוזיקה ומצלילי חיי היומיום. למרבה המזל, ההתקדמות בטכנולוגיית מכשירי השמיעה הפכה את זה לקשישים בקלות רבה יותר מתמיד להחזיר את שמיעתם ולשפר את איכות חייהם. במאמר זה, נחקור את החידושים האחרונים במכשירי שמיעה המיועדים במיוחד לקשישים.

לקריאת המאמר »

צרו איתנו קשר